LUGU
Olen Egle. Ja päris kindlasti kuulusin varem ma nende inimeste hulka, kes mädarõikast mitte midagi ei arvanud. Kuni selle päevani, mil koduaias olev kidur põõsas oli mitmeaastase hoolitsusega vägagi kosuma hakanud ja korraga mind kutsuvalt kõnetas. 


Oma praeguses ja kõige mõnusamas kodus siin Läänemaal Otsa talus olin selleks ajaks elanud juba mõned head aastad ning kolides maale, on ju asjade loomulik käik see, et kohe tekib ka tarbeaed. Loodud sai see aianurka, kus mälestus kunagisest porgandipeenrast, millest oli jagu saanud aasta enne minu siiajõudmist taluhoovis kestnud filmivõtete supiköögi rattad. Kohavalikut toetas ka väike mädarõikapuhmatutt, mille juurika oli kord sinna poetanud linnaprouast meheema. 

Olin küll maal kasvanud ja peenramajandust ema kõrvalt küllalt näinud, kuid ometi kommenteeris uus maasõbranna muigega algaja aedniku nööri järgi sirgeks aetud peenraid ja sügavaks tehtud käiguradu. Labidas, kompost ja liigne agarus olid kindlasti need, mis puhmatutile vägagi meeldisid ning aastaga sai ta sisse mühinaga hoo nagu ka perre tulev järelkasv. Aeg läks ja selleks ajaks, kui lükkasin juba teist beebit päevaunetiirule, hakkas see mädarõikaperekond minult aias täiesti teist pilku püüdma ning mina, kes ma olin pikalt kestnud kindlast päevarutiinist väsinud ja pidevast roosamannas olemisest uimas, tahtsin väga oma ellu teravust.

Tubastel tegevustel hakkasin otsima enda jaoks sobivat viisi, kuidas saada juurikas purki nii, et maitse jääks võimalikult naturaalne ja hoidise säilimist soodustavad koostisosad ei lämmataks mädarõika enda omadusi. Kindel oli see, et välja jäävad äädikas, sidrunhape ja rapsiõli.

Algas üks suur elevust täis katsetuste jada. Mitmel lõunaunepausil kräunutasin köögis kinnise ukse taga ja lahtise akna ees oma saumiksrit ja timmisin meelepäraste koostisosade vahekorda endale sobivaks. Valmis ta sai! Ning edasi ei möödunud enam ühtegi söögikorda, mil purki külmikust lauale ei toodud. See särts ja värskus, mille rõigas mu olemisse tõi, kutsus ennast määrima kasvõi porgandiviiludele.

Tore tunne oli pakkuda rõigast ka kõikidele küllatulijatele ning kinkida kaasagi.  Ja siis juhtus see, et sõber Andrus tuli peagi tagasi ja küsis:

“Kuule, kas sul seda head asja on veel?”
 
Pildigalerii päris algusest. Aasta siis oli 2016.